ISL 2016 Full Schedule | Indian Super League 2016 Fixtures And Team News

0

Indian Super League is all set to kick off starting 1st October 2016 with opening match between NorthEast United FC vs Kerala Blasters FC. This will be the third season of ISL and Chennaiyin FC are defending champions of Indian Super League.

Total 61 matches will be played in third edition of ISL 2016 season and final will be played on December 18th, 2016. All matches will be played at 7.00pm India Time (IST).

Indian Super League 2016 Teams (Total 8)

NorthEast United FC, Chennaiyin FC, Kerala Blasters FC, FC Goa, Mumbai City FC, FC Pune City, Delhi Dynamos FC and Atlético de Kolkata.

Indian Super League 2016 Fixtures (ISL 2016 Schedule)

Match Date & Time Teams Venue
1st Oct

Saturday

19:00 IST

Game 1

NorthEast United FC

versus

Kerala Blasters FC

Indira Gandhi Athletic Stadium, Guwahati
2nd Oct

Sunday

19:00 IST

Game 2

Atlético de Kolkata

versus

Chennaiyin FC

Rabindra Sarobar Stadium, Kolkata
3rd Oct

Monday

19:00 IST

Game 3

FC Pune City

versus

Mumbai City FC

Balewadi Stadium, Pune
4th Oct

Tuesday

19:00 IST

Game 4

NorthEast United FC

versus

FC Goa

Indira Gandhi Athletic Stadium, Guwahati
5th Oct

Wednesday

19:00 IST

Game 5

Kerala Blasters FC

versus

Atlético de Kolkata

Jawaharlal Nehru Stadium, Kochi
6th Oct

Thursday

19:00 IST

Game 6

Chennaiyin FC

versus

Delhi Dynamos FC

Jawaharlal Nehru Stadium, Chennai
7th Oct

Friday

19:00 IST

Game 7

Mumbai City FC

versus

NorthEast United FC

Mumbai Football Arena, Mumbai
8th Oct

Saturday

19:00 IST

Game 8

FC Goa

versus

FC Pune City

Fatorda Stadium, Goa
9th Oct

Sunday

19:00 IST

Game 9

Kerala Blasters FC

versus

Delhi Dynamos FC

Jawaharlal Nehru Stadium, Kochi
11th Oct

Tuesday

19:00 IST

Game 10

Mumbai City FC

versus

Atlético de Kolkata

Mumbai Football Arena, Mumbai
12th Oct

Wednesday

19:00 IST

Game 11

FC Pune City

versus

NorthEast United FC

Balewadi Stadium, Pune
13 Oct

Thursday

19:00 IST

Game 12

Chennaiyin FC

versus

FC Goa

Jawaharlal Nehru Stadium, Chennai
14th Oct

Friday

19:00 IST

Game 13

Kerala Blasters FC

versus

Mumbai City FC

Jawaharlal Nehru Stadium, Kochi
15th Oct

Saturday

19:00 IST

Game 14

Delhi Dynamos FC

versus

NorthEast United FC

Jawaharlal Nehru Stadium, Delhi
16th Oct

Sunday

19:00 IST

Game 15

Atlético de Kolkata

versus

FC Goa

Rabindra Sarobar Stadium, Kolkata
17th Oct

Monday

19:00 IST

Game 16

FC Pune City

versus

Kerala Blasters FC

Balewadi Stadium, Pune
18th Oct

Tuesday

19:00 IST

Game 17

Delhi Dynamos FC

versus

Mumbai City FC

Jawaharlal Nehru Stadium, Delhi
20th Oct

Thursday

19:00 IST

Game 18

NorthEast United FC

versus

Chennaiyin FC

Indira Gandhi Athletic Stadium, Guwahati
21st Oct

Friday

19:00 IST

Game 19

Mumbai City FC

versus

FC Goa

Mumbai Football Arena, Mumbai
22nd Oct

Saturday

19:00 IST

Game 20

Atlético de Kolkata

versus

Delhi Dynamos FC

Rabindra Sarobar Stadium, Kolkata
23rd Oct

Sunday

19:00 IST

Game 21

FC Pune City

versus

Chennaiyin FC

Balewadi Stadium, Pune
24th Oct

Monday

19:00 IST

Game 22

FC Goa

versus

Kerala Blasters FC

Fatorda Stadium, Goa
25th Oct

Tuesday

19:00 IST

Game 23

Atlético de Kolkata

versus

Mumbai City FC

Rabindra Sarobar Stadium, Kolkata
27th Oct

Thursday

19:00 IST

Game 24

Delhi Dynamos FC

versus

FC Pune City

Jawaharlal Nehru Stadium, Delhi
28th Oct

Friday

19:00 IST

Game 25

NorthEast United FC

versus

Atlético de Kolkata

Indira Gandhi Athletic Stadium, Guwahati
29th Oct

Saturday

19:00 IST

Game 26

Chennaiyin FC

versus

Kerala Blasters FC

Jawaharlal Nehru Stadium, Chennai
30th Oct

Sunday

19:00 IST

Game 27

FC Goa

versus

Delhi Dynamos FC

Fatorda Stadium, Goa
2nd Nov

Wednesday

19:00 IST

Game 28

Chennaiyin FC

versus

Mumbai City FC

Jawaharlal Nehru Stadium, Chennai
3rd Nov

Thursday

19:00 IST

Game 29

FC Pune City

versus

FC Goa

Balewadi Stadium, Pune
4th Nov

Friday

19:00 IST

Game 30

Delhi Dynamos FC

versus

Kerala Blasters FC

Jawaharlal Nehru Stadium, Delhi

 

5th Nov

Saturday

19:00 IST

Game 31

NorthEast United FC

versus

Mumbai City FC

Indira Gandhi Athletic Stadium, Guwahati
6th Nov

Sunday

19:00 IST

Game 32

FC Pune City

versus

Atlético de Kolkata

Balewadi Stadium, Pune
8th Nov

Tuesday

19:00 IST

Game 33

Kerala Blasters FC

versus

FC Goa

Jawaharlal Nehru Stadium, Kochi
9th Nov

Wednesday

19:00 IST

Game 34

Delhi Dynamos FC

versus

Chennaiyin FC

Jawaharlal Nehru Stadium, Delhi
10th Nov

Thursday

19:00 IST

Game 35

Mumbai City FC

versus

FC Pune City

Mumbai Football Arena, Mumbai
11st Nov

Friday

19:00 IST

Game 36

FC Goa

versus

NorthEast United FC

Fatorda Stadium, Goa
12th Nov

Saturday

19:00 IST

Game 37

Kerala Blasters FC

versus

Chennaiyin FC

Jawaharlal Nehru Stadium, Kochi
13th Nov

Sunday

19:00 IST

Game 38

Delhi Dynamos FC

versus

Atlético de Kolkata

Jawaharlal Nehru Stadium, Delhi
15th Nov

Tuesday

19:00 IST

Game 39

Chennaiyin FC

versus

FC Pune City

Jawaharlal Nehru Stadium, Chennai
16th Nov

Wednesday

19:00 IST

Game 40

FC Goa

versus

Mumbai City FC

Fatorda Stadium, Goa
17th Nov

Thursday

19:00 IST

Game 41

Atlético de Kolkata

versus

NorthEast United FC

Rabindra Sarobar Stadium, Kolkata
18th Nov

Friday

19:00 IST

Game 42

FC Pune City

versus

Delhi Dynamos FC

Balewadi Stadium, Pune
19th Nov

Saturday

19:00 IST

Game 43

Mumbai City FC

versus

Kerala Blasters FC

Mumbai Football Arena, Mumbai
20th Nov

Sunday

19:00 IST

Game 44

Chennaiyin FC

versus

Atlético de Kolkata

Jawaharlal Nehru Stadium, Chennai
22nd Nov

Tuesday

19:00 IST

Game 45

NorthEast United FC

versus

FC Pune City

Indira Gandhi Athletic Stadium, Guwahati
23rd Nov

Wednesday

19:00 IST

Game 46

Mumbai City FC

versus

Chennaiyin FC

Mumbai Football Arena, Mumbai
24th Nov

Thursday

19:00 IST

Game 47

FC Goa

versus

Atlético de Kolkata

Fatorda Stadium, Goa
25th Nov

Friday

19:00 IST

Game 48

Kerala Blasters FC

versus

FC Pune City

Jawaharlal Nehru Stadium, Kochi
26th Nov

Saturday

19:00 IST

Game 49

Chennaiyin FC

versus

NorthEast United FC

Jawaharlal Nehru Stadium, Chennai
27th Nov

Sunday

19: IST

Game 50

Delhi Dynamos FC

versus

FC Goa

Jawaharlal Nehru Stadium, Delhi
29th Nov

Tuesday

19:00 IST

Game 51

Atlético de Kolkata

versus

Kerala Blasters FC

Rabindra Sarobar Stadium, Kolkata
30th Nov

Wednesday

19:00 IST

Game 52

NorthEast United FC

versus

Delhi Dynamos FC

Indira Gandhi Athletic Stadium, Guwahati
1st Dec

Thursday

19:00 IST

Game 53

FC Goa

versus

Chennaiyin FC

Fatorda Stadium, Goa
2nd Dec

Friday

19:00 IST

Game 54

Atlético de Kolkata

versus

FC Pune City

Rabindra Sarobar Stadium, Kolkata
3rd Dec

Saturday

19:00 IST

Game 55

Mumbai City FC

versus

Delhi Dynamos FC

Mumbai Football Arena, Mumbai
4th Dec

Sunday

19:00 IST

Game 56

Kerala Blasters FC

versus

NorthEast United FC

Jawaharlal Nehru Stadium, Kochi
10th Dec

Saturday

19:00 IST

Semi Final 1 (First Leg)

TBC

versus

TBC

TBC
11th Dec

Sunday

19:00 IST

Semi Final 2 (First Leg)

TBC

versus

TBC

TBC
13th Dec

Tuesday

19:00 IST

Semi Final 1 (Second Leg)

TBC

versus

TBC

TBC
14th Dec

Wednesday

19:00 IST

Semi Final 2 (Second Leg)

TBC

versus

TBC

TBC
18th Dec

Sunday

19:00 IST

Final

TBC

versus

TBC

TBC

Indian Super League (ISL) 2016 Teams Squad

Atletico de Kolkata – Ofentse Nato, Arnal Carbo, Iain Hume, Nallappan Mohanraj, Baljit Sahni, Nadong Bhutia, Sheikh Raja, Sushil Singh, Arnab Mondal, Denzil Franco, Jose Rey, Sylvain Monsoreau, Borja Fernandez, Jakub Podany, Jofre Gonzales, Mohamed Mamun, Syed Nabi, Clifford Miranda and Luis Garcia (Marquee Player).

Manager: Antonio Lopes Habas.

Chennaiyin FC – Alessandro Nesta, Bernard Mendy, Jairo Carvajal, Gennaro, Bracigliano, Marco Materazzi, Mikale Silvestre, Bojan Djordic, Bruno Lima, Cristian Gonzales, Eric Djemba Djemba, Jean Eudes Maurice, John Valencia, Abhishek Das, Dhanachandra Singh, Harmanjot Khabra, Balwant Singh, Jayesh Rane, Jeje Lalpekhlua, Godwin Franco, Mehrajuddin Wadoo, Elano Blumer (Marquee Player), Francesco Franzese, Apoula Bete and Fikru Lemessa.

Manager: Marco Materazzi.

Delhi Dynamos FC – Anwar Ali, Alessandro Del Piero (Marquee player), Kristoff van Hout, Marek Cech, Stijin Houben, Wim Raymaekers, Bruno Arias, Gustavo Santos, Robert Lalthlamuana, Francis Fernandes, Shylo Maltswamtluanga, Subhashish Chowdhury, Seiminlen Doungel, Hans Mulder, Henrique Dias, Pavel Elias, Mads Junker and Morten Skoubo.

Manager: Harm van Veldhoven.

Mumbai City FC – Subrata Paul, Ilias Pollalis, Johan Letzelter, Manuel Friedrich, Pavel Cmovs, Andre Moritz, Francisco Luque, Jan Stohanzl, Rowilson Rodrigues, Kingshuk Debnath, Gabriel Fernandes, Lanlrinka Ralte, Singam Singh, Andre Pereira, Tiago Ribeiro, Diego Nadaya, Freddie Ljungberg (Marquee player) and Nicloas Anelka.

Manager: Peter Reid.

Northeast United FC – Guilherme Castro, Isaac Chanca, Simao Sabrosa (Marquee Player), Alexandros Tzorvas, Massamba Sambou, Miguel Garcia, Tomas Josl, Do Dong-Hyun, Kondwani Mtonga, Leonidas Bertos, Cornell Glen, James Keene, Luis Padilla, Sergio Pardo, Rehenesh TP, Aiborlang Khongjee, Robin Gurung, Alen Deory, Boithang Haokip, Holicharan Narzary and Sanju Pradhan.

Manager: Ricki Herbert.

FC Pune City – Ivan Palacios, David Trezeguet (Marquee player), Krisztian Vadocz, Arindam Bhattacharya, Dharamaraj Ravanan, Pritam Kotal, Israel Gurung, Lenny Rodrigues, Emanuele Belardi, Andres Ramirez, Bruno Cirillo, Daniele Magliocchetti, Park Kwang-II, Saidou Panandetiguiri, Davide Colomba, Jermaine Pennant, John Goossens, Konstantinos Katsouranis, Omar Martinez, MacPherlin Omagbemi, Manish Maithani and Gouramangi Singh.

Manager: Franco Colomba.

Kerala Blasters FC – Raphael Romey, Penn Orji, Stephen Pearson, Victor Forcada, Andrew Barisic, Michael Chopra, Pedro Gusmao, Sandip Nandy, David James (Marquee player); Cedric Hengbart, Colin Falvey, Erwin Spitzner, James McAllister, Gurwinder Singh, Nirmal Chettri, Ramandeep Singh, Sandesh Jhingan, Saumik Dey, Ishfaq Ahmed, Mehtab Hossain and Mohammed Rafi.

Manager: David James.

FC Goa – Debabrata Roy, Narayan Das, Mandar Desai, Pronay Haldar, Romeo Fernandes, Jan Seda, Andre Santos, Gregory Arnolin, Lucio Lucio (Marquee player), Raju Gaikwad, Joaquim Abranches, Denson Devadas, C Sabeeth, Laxmikant Kattimani, Youness Bengelloun, Zohib Amiri, Bruno Pinheiro, Edgar Marcelino, Miguel Herlein, Miroslav Slepicka, Ranti Soleye and Tolgay Ozbey.

ManagerZico.

Stay tuned to playcaper.com for more news and updates on ISL 2016!

Loading...
@Playcaper

Prince

Prince Sethi is the featured Columnist of Playcaper. Sports, Sports and Sports that’s the three things he loves the most. He names his favorite sportsmen as Virat Kohli and Messi.
@Playcaper

Leave A Reply

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com